Bus jako propozycja dla wycieczek szkolnych

Bus to pojazd, służący do wygodnego transportu grup o zróżnicowanej liczebności. Komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz elastyczność liczebności pasażerów, w zależności od modelu to atuty, omawianego środka transportu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego busy cieszą się coraz większą popularnością i są częściej wynajmowane przez organizatorów wycieczek szkolnych.

Czynniki decydujące o wyborze środka transportu zbiorowego

Przewóz większej liczby osób wymaga podjęcia decyzji o wyborze środka lokomocji. Zorganizowane grupy najczęściej decydują się na wynajęcie rzetelnej i sprawdzonej firmy transportowej. Przed podjęciem decyzji o rodzaju pojazdu, należy ustalić ostateczną liczbę uczestników wycieczki. Nie można zapomnieć o doliczeniu opiekunów i przewodnika. Trzeba także wziąć pod uwagę długość podróży, która przełoży się na ilość potrzebnego bagażu. Nie można zapominać o komforcie jazdy, który jest szczególnie ważny dla wszystkich podróżujących, niezależnie od wieku. 

Różnice pomiędzy autokarem i busem

Autokar to pojazd przystosowany do przewozu 30-50 osób. Znajdzie się w nim miejsce na większe ilości bagażu, a także pakunki podręczne. Bus to najmniejszy środek, służący do transportu zbiorowego. W zależności od modelu pomieści on od kilku do nawet 20 pasażerów. W wyposażeniu busa znajdzie się mniejszy, niż w autokarze luk bagażowy. Busy to nowoczesne i komfortowe pojazdy. Najmniejsze modele, przystosowane do przewożenia maksymalnie 8 osób, mogą rozwinąć większą prędkość, niż jest to dozwolone w przypadku ich większych odpowiedników oraz autokarów, czyli ponad 100 km/h.

Potrzeby uczestników wycieczek szkolnych w zakresie mobilności

Regularne przeglądy, sprawność techniczna i rozszerzone ubezpieczenia pojazdów są podstawą w zapewnieniu bezpieczeństwa, uczestnikom wycieczek szkolnych. Niezbędne są także licencje, certyfikaty i pozwolenia na świadczenie określonego typu usług transportowych. Poza tym ważne są:

  • wygodne fotele wyposażone w podłokietniki i pasy bezpieczeństwa;
  • punktualny, szybki i bezpieczny przejazd;
  • miejsce na bagaże;
  • odpowiednie nagłośnienie pojazdu;
  • dobre oświetlenie wnętrza pojazdu;
  • wyrozumiały kierowca, mający odpowiednie podejście do dzieci.

     

Wróć do bloga