Przewozy busem w świetle przepisów

Osoby, które chciałyby skupić się na przewozie ludzi busami, muszą wiedzieć, że taki transport reguluje specjalne prawo o transporcie drogowym oraz aktach, które wymuszają na kierowcach wykonanie postanowień ustawy. Co należy wiedzieć, chcąc rozpocząć działalność w zakresie przewozu osób? Czy każdy może wsiąść do busa, zabrać przyjaciół i ruszyć na wycieczkę? Te pytania zadają sobie osoby, które nie znają przepisów.

Przewóz osób w busach o masie do 3,5 tony

Przepisy, o których była mowa powyżej, są stosowane do przewozu osób pojazdami, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Dodatkowo musi to być transport o charakterze zarobkowym. Warto mieć to na uwadze, chcąc przewozić ludzi niezarobkowo, w busie, który dopuszcza przewóz do dziewięciu osób. 

Chcąc otworzyć działalność, która opierać się będzie na zarobkowym przewozie osób, należy przestrzegać wspomnianych przepisów. Powstały one, aby chronić bezpieczeństwo osób przewożonych. To, co jest niezwykle ważne to fakt, że aby przewozić ludzi w transporcie regularnym, każdy kierowca musi posiadać licencję na przewóz. Dokument ten wydaje starosta właściwy dla miejsca rejestracji firmy. Czy jednak każda osoba może nabyć wspomniany dokument? Okazuje się, że nie. Starosta może odmówić, jeśli:

  • przedsiębiorca nie ma dobrej reputacji, a co gorsza był karany;
  • nie posiada certyfikatu, który potwierdza kompetencje zawodowe;
  • nie posiada odpowiedniego majątku, który pozwoliłby mu otworzyć biznes oparty na przewozie ludzi;
  • nie posiada tytułu prawnego do samochodów, którymi mieliby być przewożeni ludzie.

Jeśli kierowcy uda się zdobyć licencję, musi mieć on świadomość, że dokument może zostać w każdej chwili cofnięta. Wystarczy niespełnienie jednej z pobudek uprawniających do jego wydania.

Wróć do bloga