Jakie są różnice między busem a autokarem?

Określeń bus i autokar używa się czasami tak, jak gdyby były one wzajemnie wymienialne. Prawda jest jednak taka, że pojazdy te stanowią pod wieloma względami swoje przeciwieństwo. Łączą je oczywiście pewne podobieństwa, niemniej jednak występuje między nimi na tyle dużo rozbieżności, że można je łatwo między sobą rozróżnić. Podczas gdy busy sprawdzają się w jednych okolicznościach, autokary lepiej nadadzą się w innych. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, co dokładnie dzieli te dwa typy pojazdów, aby do każdych okoliczności móc zastosować odpowiedni środek transportu.

Kwestia rozmiaru

Podstawowa zbieżność między busem a autokarem polega oczywiście na tym, że oba te pojazdy są środkami transportu zbiorowego. Dzięki nim można przewozić grupy osób na mniejsze bądź większe odległości. Z obu tych pojazdów korzystają zarówno turyści, jak i zespoły sportowe czy przedsiębiorcy, którzy zapewniają zatrudnionym przez siebie osobom dojazdy pracownicze. Różnice między busem a autokarem zaczynają się już jednak w momencie, kiedy rozważamy, jak duże grupy osób można przewozić na daną odległość. Bus jest generalnie rzecz biorąc dość kameralnym środkiem transportu. Zmieścić się jest do niego w stanie od dziewięciu do dwudziestu osób (to standardowy przedział, oczywiście możliwe są różne warianty, z mniejszą lub większą liczbą miejsc). W busie spokojnie pomieści się więc rodzina, grupa przyjaciół, niewielka załoga pracownicza czy kameralny zespół muzyczny. Nie da się jednak ukryć, że bus w żaden sposób nie sprosta większemu zapotrzebowaniu. Jeżeli zachodzi potrzeba przetransportowania większej grupy osób, sprawdzi się tylko autokar. Jest to pojazd, który ma zasadniczo ten sam cel co bus, jednak przeznaczony jest dla większej grupy osób. Ścisła definicja mówi o tym, że o autokarze można mówić od momentu, w którym w pojeździe pojawiają się co najmniej dwadzieścia cztery miejsca. Górna liczba miejsc w autokarze sięga natomiast czterdziestu, pięćdziesięciu, a nawet i większej liczby, kiedy w grę wchodzi autokar piętrowy.

Sprzyjające warunki drogowe

Różnica między busem i autokarem nie polega jednak jedynie na rozmiarze. Równie istotne jest to, na jakich trasach operuje każdy z tych środków transportu. Aspekt ten jest jednakowoż w jednoznaczny sposób związany z wielkością pojazdu. Bus ze względu na swoje niewielkie rozmiary świetnie nadaje się na to, żeby transportować pasażerów tam, gdzie istnieje dużo pagórków i zakrętów. Takie warunki panują chociażby w górach. Autokar, dla którego pokonywanie skomplikowanej trasy mogłoby być karkołomne, niezbyt dobrze by w nich sobie radził. Bus natomiast nie ma z nimi najmniejszego problemu. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku poruszania się po terenach miejskich z wąskimi uliczkami bądź po małych miejscowościach z równie wąskimi drogami. Tylko bus da w nich radę bez trudu operować. Autokarowi natomiast co rusz będzie groziła niedostateczna ilość miejsca i tylko wyjątkowo sprawny kierowca będzie w stanie prowadzić pojazd tak, aby robić to sprawnie i bezpiecznie.

Autokar nie jest więc zdecydowanie stworzony do wąskich uliczek i tras trudnych pod względem położenia terenu. Znakomicie sprawdza się natomiast na szerokich drogach, na których można rozwinąć prędkość, a więc chociażby na autostradach. Tam autokar czuje się, by tak rzec, jak ryba w wodzie. Jak widać, każdy pojazd jest więc przystosowany do konkretnych okoliczności. Zróżnicowanie środków transportu sprawia, że do każdych warunków można wybrać takie rozwiązanie, jakie będzie im najbardziej odpowiadać. Zatem jeżeli istnieje potrzeba przewiezienia dużej grupy osób, zdecydowanie warto wybrać autokar, natomiast jeżeli zależy nam na sprawnym przemieszczeniu się, należy postawić na bus.

Wróć do bloga